Sankeråvare: Nyttevekster
Sesong: Vår og Sommer
Hva vil du lage?: Vegetar, Kaker og brød, Drikke og Desserter
Tilberedning: Konservere
Denne oppskriften har vi fått fra Trondheim sopp- og nyttevekstforening. Essensen er holdbar i minst ett år. Også andre blomster og blad enn de som er oppgitt kan brukes.
løvetannblomst - Taraxacum
hylleblomst - Sambucus
rogneblomst - Sorbus
solbærblad - Ribes nigrum
bjørkeblad - Betula
heggeblomst - Prunus
mjødurt - Filipendula ulmaria
1 l. blomster/blad av f.eks. løvetann, hylleblomst, rogneblomst, solbærblad, bjørkeblad, heggeblomst, mjødurt e.a.
2 kg sukker
3 l vann
1 pk. sitronsyre (30 g) eller 1-2 økologiske sitroner
Rens blomster og blad og ha dem i et femliters glass. Kok opp vann, tilsett sukker, kok opp igjen og avkjøl. Hell væsken over blomstene, tilsett sitronsyre eller oppkuttet sitron og rør godt om. Ha på lokk eller plastfolie. La stå ca. 5 dager en mørk og kjølig plass – ikke i kjøleskap.
Rør om daglig.
Blandingen siles gjennom en fin stoffsil/saftpose. Væsken kan fryses i dertil egnet beger eller varmes opp til kokepunktet og helles på steriliserte glassflasker. Drikkes som saft eller i drinker, som smakstilsetning i f.eks. kakedeig eller i alle andre små eller store retter som kaller på en smak av sommeren.